Россія скуповує побутову техніку з Євросоюзу через країни сусіди, щоб отримувати мікрочіпи для зброї


Раптовий і несподіваний всплеск експорту пральних машин, холодильників і навіть електричних молоковідсмоктувачів з країн євросоюзу  до сусідніх країн Росії викликає занепокоєння серед єкспертів, вважаючи що що торговельний бум побутової техніки може допомогти військовій машині Володимира Путіна в Україні.

По матеріалам: https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-10-29/putin-stirs-european-worry-on-home-appliance-imports-stripped-for-arms

Відповідно до даних, зібраних Bloomberg з бази даних Євростату ЄС, Вірменія імпортувала більше пральних машин з Європейського Союзу протягом перших восьми місяців року, ніж за останні два роки разом узяті. До серпня Казахстан імпортував європейських холодильників на суму 21,4 мільйона доларів, що більш ніж утричі перевищує суму за аналогічний період минулого року. В той самий час, дані казахського уряду тим часом свідчать про різке зростання кількості холодильників, пральних машин та електричних молоковідсмоктувачів, що постачаються до Росії.

Така торгівля через євразійські держави в Росію може бути підтримуючим бізнесом, що компенсує дефіцит імпорту з інших країн, або для російських компаній, які розбирають прилади та використовують компоненти та напівпровідники у цивільному виробництві.

Але європейські чиновники, знайомі з цифрами, кажуть, що вони стурбовані тим, що принаймні деякі товари та їхні компоненти можуть використовуватися у військових цілях, і уважно стежать за зростанням експорту до країн на периферії Росії. Стурбовані і стежать… – нажаль цього недостатньо (примітка uatoday.info)

Офіційні особи в Європі вже публічно заявили, що бачили деталі холодильників і пральних машин у російському військовому обладнанні, такому як танки, після її вторгнення в Україну. Люди, обізнані з оцінками, сказали, що цілком можливо, що компоненти та мікрочіпи з інших побутових товарів також використовувалися у військових цілях, навіть якщо вони переважно у відносно низькоякісному обладнанні.

Торгові дані показують, наприклад, що експорт електричних молоковідсмоктувачів з ЄС до Вірменії зріс майже втричі в першій половині 2022 року порівняно з попереднім роком, незважаючи на падіння народжуваності у Вірменії на 4,3%. Так само попит Казахстану на молоковідсмоктувачі з ЄС зріс на 633% у першій половині 2022 року, хоча народжуваність у країні впала на 8,4% за той самий період.

Війна Путіна призвела до того, що Росія постраждала від санкцій щодо майже всіх секторів її економіки, позбавивши її імпорту, включаючи мікросхеми та інші компоненти, на які вона довгий час покладалася для основного військового обладнання, як-от радіостанції та гармати, до більш складної зброї, включаючи ракетні системи, винищувачі та підводні човни.

Влада Москви припинила публікувати дані про торгівлю після вторгнення в Україну. Тим не менш, згідно з даними казахстанського уряду, російський попит на електричні молоковідсмоктувачі з Казахстану зріс більш ніж удвічі протягом перших восьми місяців року порівняно з усім 2021 роком. У 2022 році країна також поставила до Росії пральних машин на 7,5 мільйона доларів — проти майже нуля за попередні два роки. Експорт холодильників до Росії зріс у десять разів порівняно з минулим роком.

«Навіть дуже складні російські системи озброєння часто будуються із стандартними мікроелектронними компонентами, які містяться в ряді комерційних товарів», — сказав Джеймс Бірн​, директор відділу розвідки та аналізу відкритих джерел Королівського інституту об’єднаних служб, британського аналітичного центру. «Цілком можливо, що російський військово-промисловий комплекс імпортує комерційні готові товари для канібалізації на запчастини».

Оцінка кінцевого призначення та використання побутових товарів є складною. Вірменія, Казахстан і Росія входять до Євразійського економічного союзу, тобто між ними немає митних кордонів. Європейські компанії можуть не захотіти постачати напряму в Росію, навіть якщо їхня продукція не підлягає санкціям, зважаючи на те, що зараз їх бачать у бізнесі з країною. Вони також можуть не знати, що їхні товари відправляються в Росію.

Європейські чиновники кажуть, що націлити на торгівлю побутовою технікою складно, оскільки ці товари та їх так звані допорогові компоненти часто не підпадають під санкції. Це незважаючи на те, що ЄС нещодавно запровадив нові повноваження, які дозволяють йому застосовувати санкції до організацій за межами блоку, якщо вони допомагають європейським компаніям ухилятися від його обмежувальних заходів.

Казахстан пообіцяв не допомагати Росії обходити санкції, і немає жодних доказів того, що уряд допомагає Москві в цьому. Офіційні особи Вірменії та Казахстану не відразу відповіли на запити про коментарі.

Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн заявила минулого місяця, що російські військові використовували мікросхеми від посудомийних машин і холодильників у своїй військовій техніці, тому що у них закінчуються напівпровідники. Адміністрація Байдена виступила з подібною заявою на початку цього року, посилаючись на повідомлення про деталі, які були знайдені в захоплених російських танках в Україні.

Незрозуміло, які саме компоненти можуть бути врятовані з побутових товарів, хоча, як правило, усі вони містять мікрочіпи. І без обхідних шляхів для іноземних частин, Росія може виявити, що її здатність стримувати українські військові досягнення на землі, визначаючи хід і результат війни.

Речниця Європейської комісії Міріам Гарсіа Феррер заявила, що блок спостерігає за торговими потоками, щоб визначити, де санкції проти Росії можуть бути обійдені. За її словами, комісія також проводить моніторинг «предметів, які використовувала російська армія в Україні, на підставі криміналістичного аналізу уламків знищеної російської зброї».

Вона додала, що низькі ключові компоненти пральних машин і холодильників комерційно доступні в багатьох країнах і регіонах, і якщо ЄС може ідентифікувати предмети, які використовуються в російській зброї, він розглядає можливість розширення торговельних обмежень на них. Наприклад, ряд електронних компонентів були під санкціями згідно з останніми заходами, прийнятими на початку цього місяця, сказав Гарсіа Феррер.

Після більш ніж восьми місяців інтенсивних бойових дій Росія зазнала значних втрат техніки. Американські та європейські чиновники також кажуть, що Москва скоротила свої запаси ключових систем зброї, таких як високоточні ракети. Україна, навпаки, продовжує отримувати сучасне озброєння від своїх союзників, що разом з іншими перевагами, такими як готове постачання мотивованих новобранців, змінило баланс сил на полі бою.

Після початку війни США намагалися припинити постачання напівпровідників з Росії. «Одна з речей, які я зміг зробити, і я не сумніваюся в тому, що через дії Росії ми обмежили їхню можливість доступу до деяких із цих речей», — заявив президент Джо Байден  у четвер .

«Вони не в змозі відновити ці нищівні системи зброї, щоб також вивести тих мирних жителів в Україні», – сказав він. «Не жарт. Це має велике значення. Ці речі мають значення, і вони мають велике значення».

Інші країни, які Росія вважає партнерами, такі як Китай, переважно неохоче постачають їй напівпровідники та ключові компоненти, навіть якщо вони не підписали санкції, запроваджені США, Європою та іншими. Тим не менш, Росія мала тривалий досвід ухилення від санкцій на постачання своєї армії за часів СРСР через контрабанду та шпигунство. Серпневе дослідження 27 передових російських систем зброї, проведене RUSI, виявило 450 унікальних іноземних компонентів, більшість з яких були виготовлені в США, а більшість решти в Європі та інших країнах, які запровадили санкції проти Росії.

«Звичайні компоненти, що використовуються в платформах зброї, такі як мікропроцесори, аналого-цифрові перетворювачі, програмовані вентильні матриці та мікроконтролери, також можна знайти в широкому спектрі комерційних товарів, таких як телевізори, автомобілі, комп’ютери та фотоапарати», — сказав Бірн. ​, один із авторів звіту RUSI .

У той же час глобальний дефіцит напівпровідників «як повідомляється, змусив багато фірм, які борються з ланцюгом постачання напівпровідників, канібалізувати товари для своєї мікроелектроніки». Один європейський чиновник зазначив, що російські війська також систематично вилучають і грабують побутову техніку в Україні. Крадіжка була широко задокументована, але неясно, скільки було взято для державних потреб чи особистих потреб.

print

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *