Єдиний інструмент для миру на Донбасі

Резолюція щодо введення миротворчої місії ООН на схід України, яка неприйнятна для Росії, прийнята не буде. Зустріч Порошенка з Трампом – це ритуальна зустріч на полях. Вони будуть говорити про загальні речі і ніякі серйозні речі там обговорюватись не будуть хоча б через те, що такий формат не передбачає такого обговорення. Порошенко, якщо мав обговорювати якусь нашу позицію, то він уже про це говорив з Пенсом або на якомусь нижчому рівні.

Те, що ми зараз поки що робимо у цій сфері – ми намагаємося не дати ходу російському проекту миротворчої місії на Донбасі. Говорити про це можна, але в принципі це вже питання, яке не підлягає обговоренню. Наша позиція відома і нічого нового ми тут додати не можемо.

Провести через Раду безпеки відповідно до існуючих практик свій чи українсько-американський варіант миротворчої місії на Донбасі, який був би неприйнятний для Росії, ми не можемо, оскільки це не допустить Росія і Китай. Неможливий і російський варіант, оскільки його не допустять Штати.

Відповідно, якщо про миротворчу місію заговорили не задля красного словця, а для того, щоб реально цей механізм запрацював на Донбасі, то потрібен компромісний варіант. От про це мав би говорити Петро Олексійович Порошенко з Дональдом Трампом. Якщо про це не йде мова, то можна абсолютно категорично стверджувати, що питання миротворчої місії на Донбасі нами не посилається вперед і це питання на найвищому президентському американсько-українському рівні не обговорюється.

Варіантів компромісів може бути чимало. Скажімо на перший компроміс російська сторона вже погодилась – Путін у телефонній розмові з Меркель погодився на розміщення миротворчої місії не тільки на лінії розмежування, і й по всій території ОРДЛО. Це рутинна робота, якою займаються дипломати, це все питання переговорного процесу і конкретних домовленостей між зацікавленими сторонами.

Але головне питання і в даному випадку, і в Мінських угодах полягає в тому, що має бути консенсус – що ця місія там потрібна і яка її мета. Мені віриться, що це буде і причому найближчим часом. Зараз ми уникаємо такого обговорення або не проводимо його на закритому рівні, а навпаки запускаємо публічну риторику, яка спрямована поки що на нейтралізацію російського варіанту. А він уже нейтралізований. Якщо вище державне керівництво країни дійсно зацікавлено в тому, щоб ця миротворча місія там найближчим часом запрацювала, то треба було би це робити зараз.

Коли буде визначено формат місії і буде ухвалено рішення Ради безпеки ООН про те, що ця місія почне роботу, відбуватиметься колосальна організаційна робота із залучення фінансів, із формування штату цієї місії, із забезпечення логістики, із супровідних різних моментів, на яку потрібен час. Якщо до цього дійде, крім усього іншого ситуація буде ускладнена реформуванням миротворчої діяльності ООН (що прозвучало на відповідному тематичному засіданні у Нью-Йорку). Також є ціла низка внутрішніх ООНівських моментів, які в даному випадку ускладнюють цю тему стосовно нас.

Присутність миротворчої місії ООН за відповідних умов і обставин могла б зрушити з місця весь процес мирного врегулювання конфлікту на Донбасі і реінтеграцію Донбасу в державну територію України. Миротворча місія в даному випадку на мій погляд виглядає як єдиний можливий інструмент для цього.

Якщо ми зараз виключаємо можливість військової перемоги Києва над Донбасом чи Донбасу над Києвом (а вона виключається, бо немає умов для цього, і слава Богу, що немає), то мені здається, що місія могла би зіграти позитивну роль і зрушити цей процес, щоб він пішов по наростаючій, не затягуючи цей конфлікт і процес його мирного врегулювання.

На даному етапі це єдиний можливий інструмент, інших я принаймні не бачу.

В принципі цю ситуацію можна було би розв’язати за рік, але для цього потрібно, щоб склався цілий пазл з політичних, зовнішніх, європейських, американських насамперед передумов. Якщо до цього дійде (оптимальний варіант – весна наступного року), то я думаю, перший мандат їм дали би на рік, а далі би продовжували, як це зазвичай робиться.

Редакция сайта не несет ответственности за содержание блогов. Мнение редакции может отличаться от авторского.

Павел Рудяков

obozrevatel.com

print