26.27 32.43 4.6

Чим же ж є нашумілий Закон України про імпічмент?

У Верховній Раді було зареєстровано проект Закону України «Про Президента України та порядок припинення його повноважень» під номером 7248, автором його є позафракційний депутат Юрій Дерев’янко. Даний законопроект здобув широку підтримку серед прихильників екс-президента Грузії Михаїла Саакашвілі.

Законопроект, за словами народного депутата, покликаний усунути прогалини в чинному законодавстві, які дозволяють діяти всупереч Конституції та інтересів народу України.

Вперше про необхідність прийняття даного Закону почали говорити за прем’єрства Арсенія Яценюка в 2015 р., що загалом відповідало тогочасному тренду демократизації суспільства. Згадали про дану ініціативу восени минулого року на фоні нашумілих антипрезидентських акцій протесту.

Отже, що містить в собі даний законопроект?

Умовно даний законопроект можна поділити на дві частини – повноваження Президента України та порядок припинення його повноважень.

Перша частина по суті дублює положення Конституції України щодо Президента України та його повноважень. В цій частині законопроекту відсутні будь-які суперечності Конституції України, але разом з тим і немає жодної конкретизації її положень, інакше кажучи нічого принципово нового даний законопроект не пропонує.

Друга ж частина законопроекту, що стосується порядку припинення повноважень Президента України містить ряд нових положень.

Так, присутнє положення щодо спрощення процедури припинення повноважень Президента України у зв’язку із неспроможністю виконання ним своїх обов’язків за станом здоров’я. Загалом дана процедура вже не передбачає обов’язкового створення тимчасової слідчої комісії із щонайменше 45 народних депутатів. Це в значній мірі спрощує саму процедуру передачу влади. Згідно з законопроектом процедура визнання неспроможності виконання своїх обов’язків Президентом України за станом здоров’я спрощена. Тепер процедура визнання Президента України неспроможним виконувати свої обов’язки полягає у рішенні Верховної Ради України звернутись до Верховного Суду України щодо визнання Президента України неспроможним виконувати свої обов’язки та подальшому прийнятті відповідного рішення на пленарному засіданні Верховної Ради України. Що найцікавіше процедура подачі медичного висновку щодо неспроможності виконання своїх обов’язків Президентом України залишається не прописаною. Отже дане положення з однієї сторони не суперечить нормам Конституції України та спрощує процедуру усунення з посади Президента України за станом здоров’я, а з іншої сторони існує простір для затягування відповідного рішення та тривалих юридичних суперечок щодо правомірності прийняття того чи іншого рішення стосовно даного питання.

Але все ж більш цікавим є положення законопроекту, що стосуються усунення з посади Президента України в рамках імпічменту, завдяки чому даний законопроект і отримав свою неофіційну назву. Згідно з чинним законодавством імпічмент може бути оголошений лише у разі скоєння державної зради чи іншого злочину. Згідно з пропонованими змінами для початку процедури імпічменту не є обов’язковим встановлення факту державної зради чи інших злочинів, а їх встановлення вже ведеться в рамках діяльності спеціальної тимчасової слідчої комісії. Це положення напряму суперечить Конституції України, згідно з якою ініціювання питання оголошення імпічменту Президенту України є можливою тільки у випадку державної зради чи іншого злочину. А отже навіть якщо і питання щодо імпічменту все ж буду ініційоване, то будь-яке рішення з цього приводу може скасувати Конституційний Суд України на підставі порушення конституційної процедури.

Отже, можна прийти до висновку, що не дивлячись на те, що даний законопроект несе в собі певний дух демократичності, він може призвести до серйозних ускладнень в питаннях визнання Президента України неспроможним виконувати свої обов’язки (дане питання може попросту зависнути в повітрі) та оголошення імпічменту, що може бути скасовано через порушення Конституційної процедури. Не дивлячись на широкий піар даного законопроекту як направленого безпосередньо проти Петра Порошенка, насправді він таким не є. Для його реалізації немає ні відповідної антипрезидентської конституційної більшості, ні положень Конституції, згідно з якими можна було б законно реалізувати прописані положення законопроекту.

print

Совсем скоро в Украине начнут возвращать коррупционные средства
Порошенко: лишить право вето России в Совбезе ООН - наша основная цель
Россия планирует сорвать весь Минский процесс или как скоро закончится война на Донбассе
Выборы в Одессе сфальсифицированы, считает Михаил Саакашвили
Губернатор Одесской области ответил на обвинения Яценюка
Займет ли Луценко кресло генерального прокурора Украины?
Евросоюз: безвизовый режим уже не за горами
Правящей коалиции нужны голоса Оппозиционного блока
Савченко требует вернуть домой пленных и политзаключенных
Пентагон нам поможет, но ПТРК мы не дождемся
Иран закрыл аэродром Хамадан для ВКС России
Кремль будет "терпеливо" объяснять США причину аннексии Крыма
МИД РФ жестко ответил на решение Украины по заявлению в СБ ООН о Чуркине
Янукович заявил, что не просил Путина вводить войска в Украину
Парубий: решение парламента Нидерландов - уверенный шаг к ассоциации с ЕС
Артеменко повторно допросили в ГПУ
У Порошенко нет возможности претендовать на второй срок - экс-министр
Реформа здравоохранения идет в разрез с Конституцией Украины
Анализ статьи «Мир и развитие. О единственном возможном пути для успешной страны»
В США будет разработана новая иммиграционная реформа
Украина в 2018 году станет третьей страной по росту заработной платы


Comments are closed.

2010-2017

, . . . .
 @Mail.ru